tel

+48 (22) 226 77 77

tel

+48 603 128 686

tel

biuro@amer-pol.com

AKTUALNOŚCI

PUNKT WYDAŃ AUT POD ZAMÓWIENIE - KOMIS

Sprawdź historię auta

Mapa stanów w USA

PRZELICZ WALUTĘ

AUTA z USA – fakty i mity…

koniecznie przeczytaj przed zakupem

Poniższy artykuł mamy nadzieję pomoże Państwu rozwiać wszelkie dotychczasowe wątpliwości dotyczące aut z rynku USA.

RÓŻNICE W CENIE: skąd biorą się tak duże różnice w cenach aut pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a naszym rynkiem: jest tak ponieważ w Polsce akcyza i VAT stanowią niemal jedną trzecią ceny auta. W USA nie ma VAT, a w wielu stanach także akcyzy, a jeśli jest, to niska (np.2,5 proc. w Massachusetts). Amerykański rynek jest ogromny i aż do 2009 r. Stany Zjednoczone, nim ustąpiły miejsca Chinom, były numerem jeden w liczbie sprzedawanych aut – blisko 13 mln rocznie. To o milion więcej niż wszystkie unijne kraje razem wzięte. Co to oznacza? Dużo niższe koszty dostarczenia samochodu do klienta. W USA wystarczy jedno oficjalne przedstawicielstwo danej marki, sieć sprzedaży i serwisu. W obrębie Unii wszystko to musi być powielone 28 razy – budynki, personel itp. Bo tyle jest państw członkowskich, systemów podatkowych itp. Liczba etatów przypadających na jedno sprzedane auto jest tu więc nieporównanie większa. W stanach są oferowane wysokie rabaty sięgające do kilkunastu procent wartości auta. Kolejnym aspektem jest bliskość miejsca produkcji w Ameryce produkowane są nie tylko auta rodzimych marek, ale też obcych. Mercedesy już nie płyną statkami przez Atlantyk, lecz są produkowane w Alabamie. BMW – w Karolinie Południowej i Meksyku i co ciekawe w przypadku np BMW X3 i X5 są eksportowane do Europy, czyli wszystkie te modele pochodzą wyłącznie z USA. Toyoty powstają w Alabamie, Indianie, Kentucky, Wirginii, a oprócz tego w jednej fabryce w Meksyku i dwóch w Kanadzie. Na koniec większa konkurencja oraz niższe koszty prowadzenia salonów. W USA pod jednym dachem często sprzedaje się samochody konkurencyjnych marek, co znacznie zwiększa prawdopodobieństwo zakupu (mogąc wybierać wśród różnych aut tej samej klasy, klient nie będzie szukał szczęścia w innych salonach). U nas taka możliwość istnieje od kilku lat, ale salonów wielomarkowych wciąż jest niewiele.

RÓŻNICE ZEWNĘTRZNE: niektóre pojedyńcze modele aut na rynek USA faktycznie różnią się wyglądem gdzie najlepszym przykładem będzie popularny w europie VW Passat który na pierwszy rzut oka jest taki sam, ale w rzeczywistości ma inne przetłoczenia na karoserii co może być docelowo problematyczne przy późniejszej naprawie. Jednak różnice dotyczą małego procenta aut i większość popularnych modeli największych producentów poza światłami nie różni się od ich odpowiedników oferowanych w salonach w Europie. W ostatnich latach możemy zaobserwować też trend producentów do ujednolicania karoserii aut sprzedawanych na rynek USA względem aut na rynek europejski najbardziej widoczne są ostatnio uniwersalne tylne klapy z dużą wnęką na rejestrację, takie same zderzaki i kształt lamp. Ten trend jest wymuszony na producentach przez sam rynek w stanach gdyż wiele z tych aut całych, mniej lub bardziej uszkodzonych docelowo trafia do europy.

RÓŻNICE TECHNICZNE: zarówno pod względem technicznym podobnie jak powyżej różnice dotyczą wyłącznie niektórych aut z rynku USA, natomiast zawieszenia, hamulce, silniki czy też skrzynie biegów w popularnych modelach są w większości takie same jak w autach na rynek europejski i bez problemu otrzymacie Państwo części zamienne do nich w katalogach producentów oraz firm produkujących zamienniki czy też na rynku części używanych.

RÓŻNICE W JAKOŚCI I WYPOSAŻENIU: niespełna jeszcze kilka lat temu można było zaobserwować znaczne różnice zarówno w jakości jak i samym wyposażeniu, natomiast zaznaczyć trzeba, że większość aut w stanach jest bardzo bogato wyposażona ze względu na wymagający rynek i niejednokrotnie spotykamy dodatkowe opcje wyposażenia niedostępne na rynku europejskim. I tutaj w ostatnim czasie panuje trend producentów do wyrównywania jakości materiałów względem aut oferowanych w europie co już niezaprzeczalnie widać w autach z ostatnich lat produkcji.  

DOSTĘPNOŚĆ TYLKO DUŻYCH SILNIKÓW BENZYNOWYCH: to jest już właściwie kolejny mit, coraz więcej Amerykanów zwraca uwagę przy zakupie auta na oszczędność silnika. Diesle i małe doładowane silniki benzynowe oraz hybrydy, które przeważnie właśnie są oszczędne, zdobywają w USA coraz większą popularność, a stale powiększająca się część społeczeństwa porzuca olbrzymie benzynowe motory, właśnie na rzecz pojazdów ekologicznych. Warto dodać jako ciekawostkę, że aż 75% aut z silnikami diesla sprzedawanych w USA, ma z przodu logotyp Volkswagena. W ostatnim czasie coraz więcej sprowadzanych do Polski aut przez naszych klientów posiada właśnie silniki o pojemności od 1400 do 2000 cm3 co już powoli staje się standardem głównie też na coraz większą dostępność takich aut na aukcjach.

DOSTĘP DO HISTORII AUT Z USA: w całych Stanach Zjednoczonych obowiązują wysokie kary w tym realne kary pozbawienia wolności za fałszowanie historii auta gdzie nie ryzykuje się kręcenia liczników czy też ukrywania przeszłości wypadkowej w przeciwieństwie do aut z rynku europejskiego gdzie historia w większości przypadków niestety jest ukrywana lub fałszowana żeby sprowadzenie takiego auta było opłacalne, nie jest tajemnicą kupowanie i fałszowanie książek serwisowych. Dla aut z rynku USA mogą Państwo sprawdzić pełną i uczciwą historię po numerze VIN na stronach:  www.autodna.pl  oraz www.carfax.com zarówno pod względem ewentualnej wypadkowości jak i rzeczywistego przebiegu.

OPŁACALNOŚĆ IMPORTU AUT Z USA: w zależności od marki, modelu, przebiegu licytacji, późniejszych kosztów sprowadzenia i ewentualnej naprawy auta oraz kursu waluty w danym czasie realna różnica pomiędzy porównywalnym autem w Polsce, a sprowadzonym z USA może wynieść nawet do 40%. Dzięki tak dużej różnicy możliwej do osiągnięcia import pojazdów z rynku USA stale się rozwija i jest coraz większą alternatywą dla aut z rynku europejskiego. Opłacalne jest także sprowadzanie droższych aut nowych jak i używanych całych ale na przykład z uszkodzonym silnikiem czy też skrzynią biegów, po kradzieży oraz w niektórych przypadkach także po małym gradobiciu.

PODSUMOWANIE: mając kilkuletnie doświadczenie w imporcie jak i naprawach aut z rynku USA poprzez sieć zaprzyjaźnionych warsztatów zapewniamy, że tylko nieliczne modele i przede wszystkim te nieoferowane na rynku europejskim mogą przysporzyć problemów w ich naprawach i należy o tym pamiętać. Jednak i dla takich modeli aut jest dostępna dość rozbudowana w kraju sieć firm specjalizujących się w ich naprawach jak i szybkim imporcie części zamiennych z USA. Wybierając markę, model, silnik należy mieć na uwadze powyższe, ale jeśli mają Państwo jakiekolwiek obawy co do wybranego modelu auta to w każdej chwili postaramy się pomóc w ocenie i sprawdzimy z naszymi zaprzyjaźnionymi warsztatami jak wygląda temat naprawy w tym blacharsko-lakierniczej i późniejszego serwisu dla danego auta.

W tym celu prosimy o kontakt z nami:
Tel. (22) 226 77 77 ( 9:00-17:00 )  Kom. 503 821 126 ( do 20:00 ).

AMER-POL Sp. z o.o.

UMÓW SPOTKANIE

DZIAŁ SPRZEDAŻY:
– – –
Michał Konieczny
Tel. +48 603 128 686
( do godz. 20:00 )
m.konieczny@amer-pol.com
– – –
Paweł Sobierajski
Tel. +48 516 165 118
( do godz. 20:00 )
p.sobierajski@amer-pol.com
– – –
Tomasz Zadrożny
Tel. +48 503 821 126
 ( do godz. 20:00 )

t.zadrozny@amer-pol.com

– – –

NAPISZ DO NAS

URZĄD CELNY PL

IV Oddział Celny
Al. Krakowska 106
02-256 Warszawa

Tel. +48 (22) 332 07 40

AGENCJA CELNA DE

PORTAGENT
Coloradostrasse 5
27580 Bremerhaven
Tel# +49 471 92189302
Kom# +49 163 2011802
Fax# +49 471 92189322
E-mail: info@portagent.eu

AKCYZA PL

www.akcyza.auto.pl
Ul. Radarowa 9
02-137 Warszawa
Tel# +48 791 900 445
E-mail: biuro@akcyza.auto.pl